Momencik

Czekaj na odpowiedź servera..

Uwaga

  

Forum Margonem > Publicystyka > Pixelart a Margonem. Poradnik.

[Przeszukaj temat] [Dodaj do ulubionych]
Koniec strony Strona: [1]

Ranvil Ishavah

1371047
3048
Hej.
Czy zastanawiałeś się kiedyś nad nauką pixelartu, by móc w przyszłości tworzyć outfity czy itemki? Jeśli tak, zapewne pytałeś o poradniki. Otrzymywałeś je; mówiły o kolorach, cieniowaniu, błędach, jednak czy faktycznie pomogły ci one w szybszym przyswojeniu pixelartu typowo margonemskiego? Czasy się zmieniły, gra nie jest już oparta o RPG Maker. A w raz z tą zmianą grafiki wyglądają inaczej. Zapraszam do przeczytania poradnika mojego autorstwa, mam nadzieję, że przynajmniej trochę ci pomoże. Dodam, że jestem otwarty na uwagi i sugestie.


Słowem wstępu – czym właściwie jest pixelart? Jak mówi Wikipedia „Pixel art to sposób tworzenia grafiki rastrowej za pomocą programów pozwalających na edytowanie obrazów na poziomie pojedynczych pikseli.”. Niewiele ci to pomogło, co? W tym krótkim zdaniu jest jednak zawarta esencja owej techniki.

Spis treści:
1. Jak zacząć? - http://www.margonem.pl/?task=forum&show=posts&id=471122&ps=0#post35545874
2. Paleta - http://www.margonem.pl/?task=forum&show=posts&id=471122&ps=0#post35545899
3. Cieniowanie – http://www.margonem.pl/?task=forum&show=posts&id=471122&ps=0#post35547082
4. Animacja, co i jak? Część 1: GIMP - http://www.margonem.pl/?task=forum&show=posts&id=471122&ps=0#post35558268
5. Animacja, co i jak? Część 2: Easy Gif Animator - http://www.margonem.pl/?task=forum&show=posts&id=471122&ps=0#post35561287
6. Kiedy i jak wejść na rynek? - http://www.margonem.pl/?task=forum&show=posts&id=471122&ps=0#post35561307
7. Ciekawostki i informacje uzupełniające - http://www.margonem.pl/?task=forum&show=posts&id=471122&ps=0#post36114872
8. Najczęściej zadawane pytania (FAQ) - http://www.margonem.pl/?task=forum&show=posts&id=471122&ps=0#post36892699
_
Edytowany 12:36:26 30.6.2017 przez Ranvil Ishavah
2016.03.31 20:34:56
Ocena: 13
zgłoś | ignoruj | cytuj | ID:35545861

Ranvil Ishavah

1371047
3048
Jak zacząć?


Zabawę z pixelartem powinieneś zacząć od dobrania programu, który najbardziej ci odpowiada. Najpopularniejsze to Paint oraz Gimp – ten pierwszy zainstalowany jest na każdym komputerze z systemem Windows, drugi musiałbyś pobrać. Czemu owe programy zawdzięczają swe powodzenie? Przede wszystkim – prostocie korzystania. Załóżmy, że właśnie otwierasz program, na który stawiasz. Otwórz na nim nowy obraz z białym tłem, na początek może być 32x32 pixeli. Gratulacje, właśnie przygotowałeś miejsce, w którym będziesz tworzył swoją sztukę.
Jak będzie to wyglądać w praktyce? Chociażby tak: http://imgur.com/hS9qzyj

Ze zbioru narzędzi (większość z nich jest i tak nieprzydatna) wybierz lupę i powiększ obraz ośmiokrotnie (800%). Następnie zaznacz ołówek i wybierz kolor czarny. Możesz zacząć pracę.
Przy rysowaniu będziesz potrzebował jedynie kilku narzędzi – są to: ołówek, zaznaczanie, gumka, pobieranie koloru, lupa. Nic więcej. I tak wszystko musisz robić ręcznie, więc po co kusić los?
http://imgur.com/R2Ndaqn Oto zbiór rzeczy, które powinny cię zainteresować.

Czym jednak charakteryzuje się pixelart poza tym, że wszystko tworzysz na poziomie pojedynczych pixeli? Bardzo ważną rzeczą jest także ograniczanie ilości kolorów. Zazwyczaj chodzi po prostu o to, żeby użyć jak najmniejszej ilości odcieni, oczywiście z umiarem. Więcej o tworzeniu palety przeczytasz w dalszej części poradnika.


Słowniczek przydatnych pojęć:


Antyaliasing – wygładzanie schodkowanych krzywych poprzez ustawianie między schodkami jaśniejszych pixeli. Najlepiej po prostu go nie używać, o ile nie wie się, do czego służy.
Gradient – płynne, niemal niezauważalne przejście między odcieniami. W pixelarcie należy go unikać.
Lineart – kontur pixelartu.
Paleta – zbiór odcieni w pixelarcie. Może oznaczać zarówno paletę danego koloru (wtedy zawiera tylko jego odcienie), jak i paletę pixelartu (wtedy jest to zbiór odcieni wszystkich kolorów użytych w pixelarcie).
Pillow shading („poduszkowe cieniowanie”) – cieniowanie pracy bezpośrednio od środka lub do środka bez uwzględnienia faktury materiału czy kierunku padania promieni słonecznych.
Template – obrazek, który można modyfikować i przerabiać, a także opierać na nim swoją pracę. Przez niektórych zwany „golasem”.
_
Edytowany 21:09:44 1.4.2016 przez Firrael
2016.03.31 20:35:52
Ocena: 3
zgłoś | ignoruj | cytuj | ID:35545874

Ranvil Ishavah

1371047
3048
Paleta


Nie skłamałbym, gdybym stwierdził, że dla mnie dobór właściwej palety to największa część sukcesu. Kolorystyka bowiem jest jednocześnie ciałem i duszą pixelartu. Niestety, bardzo wielu początkujących grafików nie potrafi rozróżnić konkretnych sytuacji, w których odcienie powinny być takie, a nie inne.

Wiesz już, że przed rozpoczęciem pracy dobrze jest zastanowić się, jaki efekt ostateczny chcesz uzyskać. I to jest właśnie moment, w którym powinieneś zacząć tworzyć paletę. Twoją decyzją pozostaje to, czy chcesz ją na początku umieścić w swojej głowie czy w polu, w którym zaraz będziesz rysował kontur. Jeśli zdecydujesz się na tę drugą opcję, zagospodaruj miejsce gdzieś w rogu, by zbiór kolorów po prostu nie zabierał ci miejsca.
Aby zacząć tworzyć paletę, musisz zrozumieć, czym ona tak naprawdę jest. No dobrze, to ogół kolorów, których użyjesz w pracy, ale co z tego? Otóż to. Zastanów się, jak ma wyglądać kompozycja twojej pracy. Chcesz stworzyć wojownika w niebieskiej zbroi. Zabawa zaczyna się w momencie, gdy uświadamiasz sobie, że „niebieski” to zbiór przeogromnej liczby odcieni.
http://imgur.com/jtiXqeg Tak dla przykładu wygląda paleta w jednej z moich prac.

http://imgur.com/zyWjAdU
Porównaj obie pary palet. Zarówno pierwsza, jak i druga para zaczynają się od tego samego koloru. Dlaczego w takim razie znacząco się różnią? Odpowiedź jest prosta, paleta druga z pary to tylko zmiana odcienia danego koloru, natomiast pierwsza to już zmiana koloru. W większości sytuacji ta pierwsza będzie wyglądać ciekawiej. Aby osiągnąć taki efekt, musisz zmieniać kolory przykładowo w taki sposób: http://imgur.com/5BX0zoA

Jeśli wiesz już, na czym powinieneś się skupić przy tworzeniu palety, dowiesz się teraz, jak wygląda to ze strony technicznej. Jak wcześniej pisałem, w pixelarcie powinieneś starać się ograniczać ilość odcieni do minimum, oczywiście w miarę rozsądku. Pięć czy sześć odcieni danego koloru w zupełności wystarczy, czasem nawet mniej. Powinieneś przy tym pamiętać, by zachować odpowiedni kontrast między danymi odcieniami, nie mogą być one zbyt kontrastujące, ale za mało też nie. Z pomocą przychodzi tu faktura materiału. Jeśli nie wiesz, jak pocieniować dany element, poszukaj grafiki czy zdjęcia, które go przedstawia. Materiał raczej nie odbija światła, więc przejścia odcieni będą dość łagodne (nie zapomnij jednak o ewentualnych zagnieceniach!). Zbroja odbija światło, więc odcienie będą dość zróżnicowane, czasem przechodzące nawet od białego do niemal czarnego. Spójrz chociażby tutaj: http://imgur.com/0RG8FhT

Grafikę można także urozmaicić na różne sposoby, chociażby właśnie poprzez kolorystykę. W bardzo fajny sposób można się bawić z ciemnymi/szarymi kolorami. Czy każda stal musi wyglądać tak samo? Nie! Zauważ, że na dole palety kolorów (tak, tej dużej i tęczowej) znajduje się spory fragment z przeróżnymi odcieniami szarości. Czasem warto sięgnąć trochę wyżej, by wydobyć szary kolor zabarwiony nieco innym. Uzyskasz dzięki temu ciekawy efekt, jak ja tutaj: http://imgur.com/EKHRMjj
Pierwsza para mieczy to zwykły szary, pochodzący od białego/czarnego. Drugi to już wyszarzałe odcienie seledynowego. Obie grafiki niewiele się różnią, a jednak.
_
Edytowany 13:09:59 30.8.2016 przez Firrael
2016.03.31 20:37:32
Ocena: 4
zgłoś | ignoruj | cytuj | ID:35545899

Ranvil Ishavah

1371047
3048
Cieniowanie

Doszedłeś do momentu, w którym masz już gotowy kontur, a paleta jest rozłożona. Nadszedł czas na wypełnienie środka, by nadać życie martwemu lineartowi. Jak jednak to zrobić? To pytanie zadaje sobie każdy grafik rozpoczynający swoją przygodę z pixelartem.
Cieniowanie, jak sama nazwa wskazuje (a Wikipedia pomaga), jest to nanoszenie barwnika odwzorowujące cień rysowanych obiektów. Aby zrozumieć, musisz wiedzieć , czym jest cień i jak pada na dany obiekt.

Przede wszystkim należy założyć, że w Margonem słońce znajduje się w lewym górnym rogu. To nie ulega wątpliwości, wystarczy spojrzeć na grafiki Laweny czy Lordza. W związku z tym faktem elementy, które znajdują się po lewej stronie będą jaśniejsze, po prawej – ciemniejsze. Obrazuje to dość prosta ilustracja: http://imgur.com/NLlVXaL

Powyższą zależność należy stosować dla każdego elementu z osobna! Nie możesz tworzyć lewej strony outfitu najjaśniejszej, a prawej najciemniejszej bez uwzględnienia tego, z czego ów strój się składa. Błędem będzie więc cieniowanie w ten sposób: http://imgur.com/kfZx2Pz
Zamiast tego popatrz na powyższy strój z bliska i zastanów się. Sukienka jest pofalowana i ma dodatkowy element pośrodku. Powinna więc być pofałdowana. Łatwo się też domyślić, że fragmenty wysunięte najbardziej będą najlepiej widoczne – stąd też jest tam jaśniejsza plamka. Dodatkowo ów pasek z czerwonymi ozdóbkami leży na przedzie sukienki, więc jest jaśniejszy, zwłaszcza z lewej strony, gdzie słońce go dodatkowo oświetla. Dlatego też ta sukienka, prawidłowo pocieniowana, wygląda tak: http://imgur.com/A9bjTVS
Może dodatkowo małe zestawienie: http://imgur.com/uqDRFJF

Choć może się wydawać, że w przypadku zbroi sytuacja zupełnie się zmienia, zasada jest bardzo podobna. Jak już wspomniałem we fragmencie o palecie, metal odbija światło, więc może ono padać różnie. Wciąż jednak największe znaczenie ma słońce. Przytoczę teraz kilka przykładów.
http://imgur.com/CqJPFCb
Wyraźnie widać tutaj przewagę jasnych elementów z lewej strony pracy. Dlaczego tak jest?
Naramienniki są najbardziej wystawione na padanie promieni słonecznych, dłoń też, w końcu jest wysunięta do przodu i nie pada na nią cień z żadnego elementu. Promienie padają też na pierś, rozbijając światło lekko na boki. Prawa strona jest już mniej nasłoneczniona, natomiast na prawą część peleryny pada cień zbroi, stąd jest ciemniejsza.
http://imgur.com/wUJrriz
W tej pracy, mimo obecności zbroi, kontrast nie jest już tak duży. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – od pewnych rodzajów zbroi światło będzie się odbijać podobnie jak w materiale. Są to chociażby kolczugi, kaftany, lamelki.

Niestety, sama teoria wiele nie da. Aby nauczyć się cieniować, musisz spędzić dużo czasu w swoim programie graficznym i wiele prac ci nie wyjdzie, aż nie stwierdzisz w końcu, że wreszcie umiesz. Jest jednak rzecz, której możesz nauczyć się za pierwszym razem – pod żadnym pozorem nie cieniuj bezpośrednio od środka/do środka. Pillow shading (dosł. poduszkowe cieniowanie), bo właśnie tak nazywa się takie działanie, jest nielogiczny – to tak, jakby słońce padało na twoją postać bezpośrednio z naprzeciwka, a i tak wtedy cień wyglądałby nieco inaczej.
_
Edytowany 21:26:08 2.4.2016 przez Firrael
2016.03.31 21:59:26
Ocena: 2
zgłoś | ignoruj | cytuj | ID:35547082

Korano Ligatur

183552
1552
Animacja, co i jak? Część 1: GIMP


Animacja to najczęściej kropka nad i, wykończenie pracy. Często wystarczy dobrze ją dobrać oraz narysować, a prosty out zmienia się w małe dzieło sztuki. Nie trzeba do tego wymyślnego programu czy sprzętu, wystarczą komputer oraz darmowy Gimp.


Czego użyć?
Z ogromu narzędzi graficznych oraz opcji jakie oferuje Gimp będziemy korzystać tylko z kilku wskazanych na screenie.
http://fs5.directupload.net/images/160402/ym6daxud.png

1. Zaznaczenie obszaru - przydatne do kopiowania czy wycinania elementów.
2. Różdżka - zaznacza obszar o tym samym kolorze.
3. Pipeta - pobiera kolor.
4. Przesunięcie - umożliwia przesuwanie zaznaczonego obszaru.
5. Ołówek - tu chyba tłumaczyć nie trzeba do czego służy. Ważne jest tylko wybranie odpowiedniej jego wielkości, by rysować po jednym pixelu. Rozmiary pędzli są po prawej stronie okna.
6. Powiększenie - ułatwia pracę przy drobnych elementach.

Widać również rozwiniętą wstążkę filtry i zaznaczone polecenie Odtwarzaj. Korzystając z tego można zobaczyć jak wygląda aktualnie nasza praca.

Typy animacji
Animacje dzielimy na dwa rodzaje:
a) nie wykraczające poza granicę grafiki (proste)
b) wykraczające poza linie rysunku (złożone)

Tworzenie animacji prostych


Jako przykład podam mruganie, jedną z najłatwiejszych możliwych do zrobienia animacji. Potrzebne są tutaj trzy stany - kiedy postać ma oczy otwarte, półprzymknięte i zamknięte, więc nie wymaga dużo pracy.
Nie ma również potrzeby wklejania ciągle pełnego outu, ponieważ ma to znaczenie przy wadze całego pliku, wystarczy narysować tylko element, który się zmienia.
http://fs5.directupload.net/images/160401/jd7rv35j.png

Tworząc nową warstwę, zastanów się, jak długo ma być "na wierzchu", do tego służą liczby w nawiasach określające czas jej trwania w milisekundach (1s = 1000ms).

http://fs5.directupload.net/images/160401/pdqwillr.png

Jeśli ktoś chce, może w nazwie dodać również słówko "combine", oznaczające kumulowanie się warstw. Nie jest to jednak potrzebne, ponieważ Gimp traktuje ją jako opcję domyślną. Nazwa warstwy wygląda wtedy tak: Klatka (150ms)(combine)

Zapisujemy pracę, wybierając kolejno: Plik -> Wyeksportuj jako -> w nazwie zmieniamy zakończenie .png na .gif -> Wyeksportuj. Pamiętaj o zaznaczeniu opcji "jako animacja"
http://fs5.directupload.net/images/160402/jsvsibh6.png

Tworzenie animacji złożonych


Tu sprawa przedstawia się nieco inaczej i wymaga poświęcenia większej ilości czasu, każdą klatkę musimy mieć narysowaną oddzielnie. Tutaj zamiast polecenia (combine) używamy (replace), reszta pozostaje bez zmian. http://fs5.directupload.net/images/160401/5cdepzr5.png

Tak wygląda animacja, gdy zrobiona jest jedynie pozycja wyjściowa - http://fs5.directupload.net/images/160401/tg82znj3.gif

Tak, gdy całość - http://fs5.directupload.net/images/160401/ecphizee.gif

Gdy postać stoi, nie ma większej różnicy, ta pojawia się dopiero przy chodzeniu. Można to sprawdzić samemu za pomocą komendy outfit wpisywanej do konsoli. Na przykładzie jednego z powyższych linków wygląda to tak:
outfit http://fs5.directupload.net/images/160401/ecphizee.gif


Dodatkowe, przydatne informacje na temat Gimpa
- Jeśli nagle kolory zaczęły wariować, wybierz kolejno Obraz -> Tryb -> RGB. Wszystko powinno wrócić do normy
- Korzystając z pipety, w opcjach narzędzia zaznacz próbkowanie wszystkich barw. Oszczędzisz czasu na skakanie po warstwach
- Brakuje odpowiedniego rozmiaru pędzla? Wybierz jeden, wciśnij prawy przycisk myszy, a następnie stwórz własny.

_
Edytowany 18:05:08 2.4.2016 przez Korano Ligatur
Edytowany 21:15:26 31.8.2016 przez Korano Ligatur
2016.04.02 17:43:27
Ocena: 2
zgłoś | ignoruj | cytuj | ID:35558268

Ranvil Ishavah

1371047
3048
W PRZYGOTOWANIU: CZĘŚĆ DRUGA ANIMACJI - EASY GIF ANIMATOR.
_
Edytowany 13:17:05 30.8.2016 przez Firrael
2016.04.02 22:40:27
Ocena: 1
zgłoś | ignoruj | cytuj | ID:35561287

Ranvil Ishavah

1371047
3048
Kiedy i jak wejść na rynek?


A więc uważasz, że twoje prace są wystarczająco dobre, żebyś mógł je sprzedawać czy nawet przyjmować zamówienia? Chcesz zarabiać pieniądze, bawiąc się przy okazji i miło spędzając czas? Chwila, stop.
Wbrew pozorom sytuacja nie jest tak prosta, jak by się mogło wydawać. Załóżmy, że jesteś zdesperowany i potrzebujesz w krótkim czasie określonej ilości SŁ. Najlepsze wyjście? O tak, sprzedawać stroje! Zaczynasz rysować, wykonujesz swoją trzecią pracę. Pytasz kilku kolegów, którzy mówią ci, że stworzyłeś arcydzieło. Idealne predyspozycje, prawda? Problem zacznie się wtedy, gdy wystawisz ogłoszenie, a w ocenach posta kilka osób zacznie się z ciebie śmiać. A przy okazji jeszcze stracisz parę punktów reputacji. Przykre?

Wychodzi na to, że podstawą jest obiektywna ocena sytuacji. Od razu zaznaczę, że opinia własna lub kolegów jest jak najbardziej subiektywna. Jeśli chcesz mieć względny punkt odniesienia, możesz udzielać się w temacie Nasze pixelarty: http://www.margonem.pl/?task=forum&show=posts&id=401923
Problem w tym, że nawet tam piszą w większości amatorzy. Najlepszą analizę wykona ci po prostu doświadczony grafik.

Przeczytałeś wstęp i stwierdziłeś, że właściwie to mógłbyś już zacząć sprzedawać prace? Znakomicie. Musisz jednak wiedzieć, że jakość prac to tylko część sukcesu.

Bardzo ważnym czynnikiem, warunkującym powodzenie lub jego brak, jest wyczucie rynku, potrzeb klientów, cen i stylów konkurencji, a także ogólnego popytu na konkretne wzorce. W roli statystycznego gracza postawmy czternastolatka, który gra dla przyjemności i chce wyglądać jak bohater ze swojego ulubionego filmu. Jak myślisz, będzie to drow lub krasnolud czy wybajerowany rycerz w świecącej zbroi? No właśnie. Pamiętaj jednak, że to ty jesteś grafikiem i to ty rozkładasz karty w kwestii stylu i wykonania. Jeśli wiesz, że czemuś nie podołasz, po prostu zrezygnuj z zamówienia. Tak będzie szybciej i wygodniej. Pod żadnym pozorem nie próbuj okłamywać osoby, która chce z tobą współpracować, nie podawaj wyssanych z palca tłumaczeń, nie graj na czas. To w końcu i tak wyjdzie na jaw i oberwie twoja reputacja. Nie, nie ta w cyferkach. Rzeczywista.

Ale co mają do tego konkurenci? Przecież to ty rysujesz, nie oni. No tak, tylko zauważ, że nie jesteś w tym jedyny. Jeśli chcesz być naprawdę dobry, a dopiero zaczynasz, uważnie obserwuj innych grafików o podobnych umiejętnościach. Zdrowa rywalizacja to bardzo fajna rzecz, byle w tym nie przesadzić. Pamiętaj, że jeśli twój konkurent oferuje grafiki po pięćdziesiąt złotych, a ty jesteś niewiele lepszy, nie możesz nagle zaproponować sto.

Reklama dźwignią handlu. Ale czy na pewno?
No właśnie niekoniecznie. Rynek grafik pixelartowych rządzi się swoimi prawami. Przede wszystkim to klient ma trafić do ciebie, a nie ty do klienta. Tylko w jaki sposób? Podstawą jest dać się zauważyć. Udzielaj się we wcześniej wspomnianym temacie, wrzucaj tam grafiki, dziel się, publikuj. Otwórz się na potencjalnych kupców. Jeśli kogoś zaciekawisz w wystarczającym stopniu, na pewno napisze. Dlatego koniecznie pozostaw do siebie jakiś kontakt na profilu. Może to być numer GG, adres mailowy, profil na SocPlay, cokolwiek. Byle dało się dzięki temu z tobą porozumieć.

Wiesz już wystarczająco? Wciąż jednak musisz odpowiednio wycenić swoje usługi, prawda? Także w tej kwestii służę pomocą.
Ceny grafik strojów indywidualnych, w zależności od grafika, wahają się zazwyczaj między 20 a nawet 200 złotych. Jeśli dopiero zaczynasz, twoje stroje są ładne, jednak zna cię mało osób, rozpocznij przykładowo od 40 złotych. Kiedy zacznie ci przybywać klientów, stopniowo zwiększaj cenę. Byle z umiarem. Co do strojów klanowych, najlepiej, żeby było to około 180% ceny stroju indywidualnego.

Kiedy cennik jest gotowy, umieść go na profilu. Gdzieś obok możesz jeszcze zapisać zasady współpracy z tobą, w których zawrzesz przykładowo czas oczekiwania czy inne szczegóły.

Powodzenia w karierze!
_
Edytowany 13:07:00 30.8.2016 przez Firrael
2016.04.02 22:43:44
Ocena: 2
zgłoś | ignoruj | cytuj | ID:35561307

Ranvil Ishavah

1371047
3048
Ciekawostki i informacje uzupełniające


Czyżbyś dotarł do momentu, w którym chciałbyś, by twoja grafika została wprowadzona do gry? Umiesz już stworzyć lineart, animację, paletę? Wiesz, jak nałożyć poszczególne kolory? Cóż z tego, jeśli nie ułożysz klatek ruchu zgodnie z wymaganiami?
Możesz próbować stawiać klatki na oko, jednak jest to trudne i niepraktyczne. Znacznie prościej jest użyć pewnego przydatnego udogodnienia, jakim jest kratka. Jak może ona wyglądać? Na przykład tak: http://imgur.com/Ix6R0PP

Zasada korzystania jest bardzo prosta. Każda klatka ruchu może zająć tylko jedno pole. Jeśli choć jeden pixel najdzie na inny kolor, pojawią się błędy w ruchu. Wyróżnić możemy kolumny (w pionie) i rzędy (w poziomie). Kolumny pierwsza i trzecia to postać stojąca w miejscu, druga i czwarta to ruch.
W pierwszym rzędzie postać patrzy naprzód, w drugim na lewo, w trzecim na prawo, natomiast w czwartym – w tył.
Po usunięciu szarych pól ułożone klatki ruchu wyglądają przykładowo tak: http://imgur.com/s2vKfnN
_
Edytowany 13:16:13 30.8.2016 przez Firrael
2016.06.11 12:15:00
zgłoś | ignoruj | cytuj | ID:36114872

Ranvil Ishavah

1371047
3048
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)


1. Z jakiego programu korzystasz osobiście?
Korzystam z Painta, według mnie jest on prostszy dla początkujących grafików i ma o wiele przyjemniejszą obsługę.

2. Ile czasu uczyłeś się rysować?
Zanim wszedłem na rynek, minęły dobre cztery lata. Warto jednak zaznaczyć, że grafik uczy się przez cały czas, w końcu wraz ze stażem czy ilością prac zyskujemy nowe umiejętności.

3. Od jakiego elementu zaczynasz rysowanie swoich outfitów? Dlaczego?
Zasada jest prosta, najlepiej zacząć od elementu, który najbardziej rzuca się w oczy i jest najbardziej charakterystyczny lub po prostu zajmuje największą powierzchnię. Zazwyczaj jest to zbroja lub szata. Na pewno nie należy na samym początku rysować dodatku typu broń, bo potem o wiele trudniej jest zmienić to, co się pod nią znajduje.

4. Jak długo zajmuje ci wykonanie pojedynczej klatki, a ile całego outfitu?
Kwestia czasu jest bardzo zmienna, zależy od poziomu skomplikowania projektu, dokładności wzorca, a nawet nastroju grafika. Zazwyczaj jednak wykonanie pojedynczej klatki to pół godziny - dwie godziny, zaś całego outfitu - kilka godzin.

/CDN
2016.08.30 13:15:35
Ocena: 2
zgłoś | ignoruj | cytuj | ID:36892699

Ranvil Ishavah

1371047
3048
W sumie trochę zastoju było, ale koniec tego dobrego. Dziś lub jutro powinna ukazać się część odnośnie Easy Gif Animatora, potem planuję dłuższą lub krótszą, nie wiem jeszcze, wzmiankę o stylu - czym właściwie jest i dlaczego warto nad nim pracować. Potem się zobaczy.
Na teraz to chyba tyle ode mnie.
2016.10.07 22:33:12
Ocena: 3
zgłoś | ignoruj | cytuj | ID:37146247

Judeau

110340
2959
/me jest przerywnikiem.
2016.10.14 12:43:47
Ocena: 1
zgłoś | ignoruj | cytuj | ID:37189449

Ranvil Ishavah

1371047
3048
W sumie chciałbym tu klepnąć jakąś epicką przedmowę, ale to raczej pozbawione sensu, więc napiszę krótko. Minęło nieco ponad pół roku, od kiedy poradnik funkcjonuje. Z początku szło gładko, potem trochę mniej, powstało jednak trochę tekstu, nie wiem, czy merytorycznego, ale tekstu. Sam jednak nie wiem, czego potrzeba, czy to, co tworzę, jest dobre, ani nawet czy ktokolwiek korzysta z efektów mojej pracy. Zwracam się więc do was, o ile ktokolwiek to przeczyta, z prośbą o szczere opinie na temat tematu. Jakiś element podoba wam się bardziej, drugi mniej? Chciałbym to wiedzieć. Robię coś źle? Uważacie, że taki poradnik w ogóle pozbawiony jest sensu? A może coś jeszcze innego? Piszcie, piszcie. Nastawiony jestem na konstruktywną krytykę i nic wam nie zaszkodzi, a mi może tylko pomóc.
Dzięki.
2016.10.14 12:50:53
Ocena: 1
zgłoś | ignoruj | cytuj | ID:37189524

Nahimarou

210227
1561
Ranvil Ishavah:
Propozycje z mojej strony:

1# Spis stron/filmów związanych z pixelartem
Ja bym dodał spis stron związanych z pixel artem, znalazłem dużo ciekawych właśnie takich stron może komuś by to pomogło.
Pomogło w jakim sensie? Bo na początku nauka polega na przyglądaniu się i rysowaniu tego samego lub podobnie (przynajmniej u mnie tak było) więc strony z zbiorem prac pixelowych to bardzo duża pomoc dla kogoś kto dopiero zaczyna.
Bardzo dużo jest filmów na YT więc Wideo Poradniki tzn taki spis można zrobić, niekoniecznie samych Outów do Margonem ale też do innych ilustracji.
2# Jak rysować włosy?
Brakuje tego tutaj, zauważyłem kilka różnych układów pixeli na włosach w kilku outfitach, podstawowe albo najczęściej stosowane można było by tu pokazać.
3# Jak rysować Twarz?
Tego również brakuje, włosy jak i twarz to bardzo ważne elementy w stroju, przydał by się poradnik odnośnie takich rzeczy.
~~~~~~

~~~~~~
Co do poradnika to nie mam uwag, bardzo mi się podoba, dobrze że go stworzyłeś.
Na pewno ktoś z niego korzysta, ja go przeczytałem ze 3 razy jak się uczyłem rysować Outy


/Pozdrawiam Nahimarou
2016.10.14 23:24:38
Ocena: 2
zgłoś | ignoruj | cytuj | ID:37195089

Ranvil Ishavah

1371047
3048
Minęły prawie dwa tygodnie, odzew jest minimalny, wręcz bym powiedział, że niemal zerowy. Wnioskuję, że z poradnika korzysta bardzo mała ilość osób. Może kilka. Nie wiem. Chyba nie ma sensu prowadzenie tematu dla tak nielicznego grona odbiorców, bo moja praca najzwyczajniej idzie na marne. Nie znaczy to, że nie szanuję każdego z Was, czytelników, z osobna - owszem, szanuję, właśnie dla takich jak Wy powstał cały ten tekst. Ale równie dobrze pojedynczo można przecież podpytać, moje GG zawsze stoi otworem, nie gryzę, chętnie odpowiadam na wszelkie pytania czy pomagam w przypadku problemów, o ile tylko mam czas.:)
Temat zawieszam i nie przewiduję jego aktualizacji. Jeśli ktoś zechce go kontynuować, niech jakoś się ze mną skontaktuje i obgadamy szczegóły.
_
Edytowany 22:58:20 26.10.2016 przez Ranvil Ishavah
2016.10.26 22:57:36
zgłoś | ignoruj | cytuj | ID:37294516

Judeau

110340
2959
przerywnik
2017.05.19 15:25:21
Ocena: 1
zgłoś | ignoruj | cytuj | ID:39073133

Ranvil Ishavah

1371047
3048
Postanowiłem dać tematowi jeszcze jedną szansę, może coś się zmieniło w ciągu tych paru miesięcy. Jeśli ktokolwiek korzysta z poradnika, ma może jakieś uwagi, spostrzeżenia, propozycje? Którejś sekcji przydałaby się aktualizacja bądź odświeżenie, może rozszerzenie materiału? Poruszenie jakiej kwestii wydaje się na ten moment najważniejsze?
Zapraszam do dyskusji.
2017.05.19 15:34:43
zgłoś | ignoruj | cytuj | ID:39073209

Zlatan Wielki

18753
425
Dodaj Jak testować outfity ktore się zrobiło

Plus jakie odstępy muszą być pomiędzy postaciami podczas rysowania...
Edytowany 19:07:10 28.5.2017 przez Wonlann
2017.05.28 18:50:10
Ocena: 2
zgłoś | ignoruj | cytuj | ID:39124374

Aron

21540
287
Ranvil Ishavah:
Poradnik jest mega fajny, są przykłady i wszystko podane na tacy, brakuje mi tutaj trochę konkretnych porad, może jakiś zestawień od początku czyli od golasa potem golas np. z połową szaty, albo zarysem, potem golas z wypełnioną szatą itp. od początku do końca outfitu i takich porad jak zacząć już outfit, od czego, czy może jakiś kontur etc.
2017.06.19 11:48:53
Ocena: 1
zgłoś | ignoruj | cytuj | ID:39260697
Początek strony Strona: [1]

Tylko zalogowani gracze mogą pisać posty

Forum Margonem > Publicystyka > Pixelart a Margonem. Poradnik.

Podaj powód dlaczego oceniasz post na

Pozostało ważnych głosów na dziś: 0, po przekroczeniu limitu
Twój głos pokaże się przy wiadomości, ale nie doliczy się do reputacji gracza.


* pole nieobowiązkoweLimit znaków 0/50

Zgłoszenie postu do moderacji.
Poniżej możesz podać powód Twojego zgłoszenia.

Pamiętaj, że za bezsensowny komentarz możesz otrzymać knebla i stracić swoją reputację.

Limit znaków 0/150

-- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -
AND grp=0