Momencik

Czekaj na odpowiedź servera..

Uwaga

  

Forum Margonem > Publicystyka > zacharkowe recenzje

[Przeszukaj temat] [Dodaj do ulubionych]
Koniec strony Strona: [1]

zacharek

62651
13560
Nie wiem czy to dobry pomysł, ale oglądam dużo filmów i wpadłem na pomysł, że część z nich mógłbym poddawać recenzji, napisałem pierwszą - Dunkierka - i jeśli się przyjmie mogę wrzucać.
Wskazujcie literuffki czy interpunkcyjne.


Dunkierka (2017) reż. Christopher Nolan
Operacja Dynamo, która miała miejsce w Dunkierce w odróżnieniu od innych upamiętnianych wydarzeń z okresu II Wojny Światowej nie jest historią zwycięstwa Aliantów nad państwami Osi. Jest ona operacją wynikającą z serii porażek wojsk angielskich, które doprowadziły do konieczności ewakuowania prawie 400 tysięcy żołnierzy brytyjskich i francuskich z nadmorskiego miasta.
Nolan w swoim prawie dwugodzinnym obrazie przedstawia nam rozwój Dynamo z dwóch stron Morza Północnego. Możemy dzięki temu obserwować zarówno pogrążonych w strachu angielskich żołnierzy czekających na ratunek i gotowych chwycić się każdej możliwości w celu ratowania swojego życia(Tommy, Alex), a także ludność cywilną, która decyduje się samemu wyruszyć i pomóc uwięzionym na plaży żołnierzom (pan Dawson z synem). Reżyser nie ucieka się do typowego dla kina wojennego nadużywania wybuchów i efektów specjalnych, nie dostajemy tutaj podniosłych dialogów, nadmiernego patosu ani postaw heroicznych. Częściej zobaczymy żołnierzy wystraszonych, ściągających buty z ciał zabitych czy widzących w ratowaniu innych jedynie możliwości na zwiększenie własnych szans na przeżycie. Cały obraz przepełniony jest ciszą, która jedynie zwiększa depresyjne odczucia, które towarzyszyły żołnierzom czekającym na ratunek, również dzięki niej każdy nadlatujący samolot - czy to niemiecki czy angielski - wydaje się być czymś niszczącym otoczenie i budzi także w widzach pewien rodzaj lęku.
Dzięki Dunkierce Nolan udowadnia, że jest w stanie spojrzeć na każdy gatunek filmu w nowy, niestandarowy sposób. Podobnie jak 10 lat temu, gdy uczynił z kina superbohaterskiego dojrzały gatunek, tak teraz pozwala nam spojrzeć na kino wojenne z innego, bardziej wyciszonego i mniej podniosłego, przepełnionego lękiem, pierwotnymi zachowaniami i pozbawionego heroizmu, a przez to bardziej autentycznego punktu widzenia.


---
Edytowany 22:26:47 27.8.2017 przez zacharek
2017.08.27 22:26:30
Ocena: 6
zgłoś | ignoruj | cytuj | ID:39852848

Ranvil Ishavah

1371047
3048
zacharek:
Całkiem przyjemna recenzja, muszę przyznać. Nie jestem tylko pewny, czy skonstruowałbym ją akurat w taki sposób. Rozpoczynając czytanie, miałem wrażenie, jakbym coś przeoczył. Jakbym zaczął w połowie, pomijając ważny fragment, a może jakieś wprowadzenie? Nie jestem pewny, być może to tylko osobiste wrażenie. Na pewno w całości zabrakło mi nawiązania do tego, jaką osobą jest Nolan, jeśli chodzi o jego twórczość. Faktycznie, wspomniałeś, że w pewien sposób staje się realizatorem pionierskim i że ma bardzo duże oddziaływanie na szerokie rzesze odbiorców, tylko że zostało to poruszone po łebkach. Bo, jakby nie patrzeć, pan Christopher lubi bawić się nie tylko w reżysera, ale i filozofa. A w 'Dunkierce" filozofii nie ma. Jest za to przykra rzeczywistość. Szara, chciałoby się rzec, że wręcz codzienna, ale i przerażająca. Jakiej nikt z nas nie chciałby zaznać.
Czy zachęciłbyś mnie do obejrzenia filmu? Być może. Poruszyłeś oś konstrukcyjną scenariusza bez wyraźnego zdradzania postępu fabularnego, a to lubię. Kompletnie nie rozumiem natomiast, po co wymieniłeś szczegóły, o istnieniu których pojęcia nie będą mieć osoby, które filmu nie obejrzały - a przecież to dla nich głównie powstają recenzje. Imiona czy nazwiska bohaterów byłyby całkiem spoko, gdyby posłużyły do wskazania, jaką rolę odgrywają dane osoby w akcji i które były powszechnie rozpoznawalne. Jak to ma chociażby w przypadku filmów biograficznych czy opierających się o popularne franczyzy, lub będących sequelami, prequelami, midquelami czy licho wie, czym jeszcze.
Do składni się nie przyczepię, bo jest w porządku, natomiast musisz popracować nad interpunkcją. Zjadłeś sporą ilość przecinków. Czego mi bardzo zabrakło? Na pewno twojej własnej opinii. Opisałeś pośrednio, czym "Dunkierka" różni się od poprzednich dzieł Nolana, niestety, zabrakło twojego osobistego spojrzenia na odbiór filmu w praktyce. Nie wiemy, jak na ciebie wpłynął i co ostatecznie o nim sądzisz.
2017.08.28 00:47:57
Ocena: 3
zgłoś | ignoruj | cytuj | ID:39853667

Europeus

272174
182
zacharek:

Mnie na pewno zachęciłeś do obejrzenia tego filmu, choć i bez tej recenzji się wybieram do kina na "Dunkierkę". Jednak powyższa recenzja mnie jeszcze bardziej zmotywowała do tego, by ruszyć tyłek, wysupłać parę złotych i udać się na ten film.
2017.08.29 16:24:16
Ocena: 1
zgłoś | ignoruj | cytuj | ID:39864733

Reval

181255
5048
zacharek:
Niedawno wybrałem się pierwszy raz od dłuższego czasu do kina, właśnie na "Dunkierkę". Z seansu wyszedłem z ogromnym niedosytem. Osobiście uważam, że film jest... bezpłciowy? Tak bym to chyba najtrafniej określił. Być może nie jestem koneserem filmowym, niemniej moim zdaniem produkcja Nolana nie umywa się do największych hitów tego gatunku, chociażby do "Szeregowca Ryan'a". Jasne, tak jak wspomniałeś - cała historia jest ukazana z tej mniej podniosłej perspektywy, jednak to nie to jest według mnie minusem tego filmu, a sposób jej opowiadania - czasem ciężko się zorientować, o co chodzi, brak jest scen, które zapadałyby w pamięć tudzież wywierały większe wrażenie na widzu. A może nie potrafię dostrzec fenomenu tego filmu? Mam znajomego, który jest fanem filmów Nolana i stwierdził, że film miał właśnie w ten sposób ukazać wszechobecny motłoch, jaki miał wtedy miejsce. Tak jak już jednak wspomniałem - mi osobiście ten zabieg średnio przypadł do gustu, nawet muzyka Zimmera, który jest moim ulubionym kompozytorem muzyki filmowej nie wywarła na mnie zbyt dużego wrażenia.

Co do Twojej recenzji - zabrakło przede wszystkim tego, co w recenzji jest najważniejsze - konkretnej subiektywnej opinii nt. nie tylko samego filmu, ale konkretnych rozwiązań - właśnie sposobu opowiadania historii, gry aktorskiej, udźwiękowienia itp. Zawarłeś zbyt dużo opisów, które można przeczytać wszędzie, a zbyt mało Twoich własnych przemyśleń, odczuć odnośnie produkcji, a to w recenzji jest najważniejsze.

Swoją drogą - zamierzasz recenzować tylko filmy, które grają w kinach czy starsze produkcje również? Jestem bardzo ciekawy kolejnych recenzji i z pewnością zajrzę, jeśli coś nowego od Ciebie się ukaże.
2017.08.29 17:19:02
Ocena: 2
zgłoś | ignoruj | cytuj | ID:39865270

Aliya

2744733
21666
Swoją opinię wyraziłam w innym temacie jakiś czas temu. Odświeżam, bo z chęcią poczytałabym jeszcze jakieś recenzje.
2017.09.16 08:29:20
Ocena: 1
cytuj | ID:39956961

Tathlyn

8982
1275
Aliya:
Szczerze mówiąc o wiele chętniej zobaczyłbym temat, gdzie każdy mógłby napisać recenzję na temat jakiegoś filmu... więcej opinii i już by było wiadomo czy warto oglądać. ;v
2017.09.16 10:55:50
KONTO ZABLOKOWANE | zgłoś | ignoruj | cytuj | ID:39957853

Ranvil Ishavah

1371047
3048
Tathlyn:
Oczywiście, że taki temat by się przydał, sam chętnie bym się w nim udzielał. Tyle tylko, że ten konkretny stworzony został przez zacharka i ma on pełne prawo do obszaru prywatności, w którym mógłby publikować tylko i wyłącznie on sam. Bo dlaczego nie? Jak na ten moment, nikt inny nie wyraził inicjatywy, więc nie było potrzeby utworzenia tematu ogólnego.
2017.09.16 11:00:27
zgłoś | ignoruj | cytuj | ID:39957879
Początek strony Strona: [1]

Tylko zalogowani gracze mogą pisać posty

Forum Margonem > Publicystyka > zacharkowe recenzje

Podaj powód dlaczego oceniasz post na

Pozostało ważnych głosów na dziś: 0, po przekroczeniu limitu
Twój głos pokaże się przy wiadomości, ale nie doliczy się do reputacji gracza.


* pole nieobowiązkoweLimit znaków 0/50

Zgłoszenie postu do moderacji.
Poniżej możesz podać powód Twojego zgłoszenia.

Pamiętaj, że za bezsensowny komentarz możesz otrzymać knebla i stracić swoją reputację.

Limit znaków 0/150

-- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -
AND grp=0